Вишиванка - вишуканий символ України
Очевидно, що тотальне звернення до традиційних святинь не могло обійти стороною один з головних символів України - вишиту сорочку "вишиванку".
Коли з'явилася вишиванка
Точна дата появи вишиванки на модному історичному олімпі невідома. Але очевидно, що вишиванка має багатовікову історію. Докази, отримані в ході археологічних розкопок, свідчать про існування вишиванок вже в VI столітті н.е.
Орнамент вишиванки
Відмінна риса української традиційної сорочки - вишитий орнамент. Орнамент має своє сакральне значення для кожної вишиванки і відносить виріб до того чи іншого регіону України. Так, наприклад, для Києва найбільш характерні червоні і чорні кольори орнаменту, рослинні та геометричні мотиви (калина, хміль, ромби, квадрати і т.д.). Полтава славиться надзвичайно вишуканою вишивкою білим по білому. Південь України славний вишивкою щільними нитками, які створюють рельєфний орнамент. Захід і Закарпаття вражають різноманітністю технік, місцем розташування орнаменту (в Тернополі, наприклад, орнаментом прикрашають тільки рукава вишиванки). Цікаво, що символіка вишиванок часто збігається з символікою орнаментів предметів матеріальної трипільської культури. Символи, відображені в орнаментах вишиванок, діляться на ті, які пророкують майбутнє (наприклад, продовження роду), і ті, які оповідають історичні факти (наприклад, говорять про приналежність до певної сім'ї).
Карта України з орнаментами вишиванки
Традиції, пов'язані з українською вишиванкою
Вишиванка завжди була для людей святинею. Вишиванки берегли, як реліквії, передавали з роду в рід, з родини в родину, про вишиванках складали пісні. З вишиванками пов'язана велика кількість різноманітних традицій і ритуалів, які стосувалися людей різного віку і соціальних позицій. Так, наприклад, наречена обов'язково повинна була подарувати власноруч вишиті сорочки своєму нареченому і його батькам. Спеціальні вишиванки, вдягнуті перед посівним сезоном, пророкували хороший урожай. Традиційна українська вишиванка була присутня і при таїнстві хрещення дитини.
Приємно, що сьогоднішнє суспільство дивиться в бік своїх традицій. Але, як би дивно не прозвучало, тотальна захопленість національними символами насторожує і несе в собі потенційну загрозу українській святині - вишиванці. Вишиванка - це розкіш, витончений предмет гардероба, в який вкладається кропітка праця і смак. Вишиванка несе принципи краси і добра, прагнення до витонченого і досконалого, втілює в собі естетичні принципи цілої нації.
Вишиванка сьогодні стала продуктом масового споживання. Дешеві синтетичні сорочки з неохайною вишивкою і биркою made in China, пухкі футболки з тонкого трикотажу з ідеєю національного орнаменту, який линяє і вицвітає від денного світла, кидають тінь на національну гордість, зводять нанівець всі переваги українського символу. Вульгарність і недоречність образів, в яких вишиванки беруть участь, опоганює всю історичну цінність традиційної української сорочки, а дрес-код «Вишиванка» стає буденним для хмільних корпоративів.
Як повернути українській вишиванці колишню вишукану силу, як перетворити вишиванку в сильну частину сучасного гардероба читайте в наступних статтях.
- Безумовним хітом останніх років стала українська вишиванка.
- Сьогодні одяг з українською національною символікою і колоритом користується особливою популярністю не тільки в Україні.