Вишиванка - невід'ємний атрибут української культури
Вишиванка - невід'ємний атрибут української культури та історії, через століття не втрачає своєї актуальності. Зараз вона, безумовно, займає почесне місце в гардеробі кожного українця і сміливо може замінити тривіальний святковий одяг у всіх поколінь. Традиційні орнаменти відмінно вписуються в образ сучасної та стильної людини. Елементи української вишиванки в її класичному вигляді з успіхом використовують дизайнери одягу в усьому світі, тим більше, що її варіацій лише в Україні близько ста - різноманітне поєднання геометричних, рослинних і зооморфних мотивів. Але в будь-якому випадку саме українська вишиванка - сама впізнавана в світі.
Практично кожен регіон в країні представлений своїм унікальним стилем, технікою і поєднанням кольорів. Вишивають на одязі найчастіше хрестиком, гладдю та бісером, а колірна гамма, хоч і обмежена, але не нудна. Найбільше українці й українки люблять білий, червоний і чорні кольори. Значення елементів абстрактних геометричних візерунків сягають корінням в язичницькі часи, символи сонця, води, добра, родючости збереглися завдяки використанню їх на одязі і передачі з покоління в покоління.
Рослинні і тваринні мотиви пов'язані з бажанням передати красу і різноманітність природи, але у кожного малюнка є значення і сенс. Наприклад, барвінок означає вічне життя, троянди ( «ружі») - любов, дубове листя - чоловічу енергію і розвиток, маки - захист від зла і невдач. Окремі орнаментальні елементи - «розетки» і «зірочки» використовувалися для переходу від геометричних форм до рослинних тем.
Завдяки використовуваним орнаментам і колірній гамі, завжди можна зрозуміти - де батьківщина тієї чи іншої вишиванки. Так, наприклад, в Наддніпрянщині (сучасні Київ, Київська область і західна частина Полтавської області) любили прикрашати одяг молоді червоними і синіми нитками. Сині бавовняні нитки перекочували в Україну зі Сходу через Крим і, ще в 19-му столітті були рідкістю і називалися вони «заполоч». Переважали на одязі рослинні мотиви і нескладні геометричні.
На Полтавщині найчастіше використовували білий колір, іноді відтіняли візерунки червоним або чорним, а в техніці переважала вишивка гладдю і, так зване, «вирізання». Волинь славилася своїми витонченими геометричними композиціями на одязі, майстерність майстрині підкреслювалося одноколірним виконанням на білій або сірій тканині. А на півдні цього регіону переважали рослинні візерунки небесного і червоного кольору: хміль, виноград, дубове листя, барвінок, різні ягідки. Візитною карткою в вишиванках історичної Чернігівщини (Сіверщина) є вишивка дуже дрібними стібками, що нагадує більше вишивку бісером.
Подільські (Тернопіль, Вінниця, Хмельницький) вишиванки відрізняються від інших поєднанням різноманітних технік вишивки і самих швів, більш строкатою колірною гаммою. Для орнаментів та візерунків найчастіше використовували чорні нитки з яскравими вкрапленнями червоного, зеленого і жовтого кольору. На комірах і манжетах з'явилися мережива або стрічки з мережив, називали їх «шабак».
На Буковині та Гуцульщині одяг вишивали не тільки звичайними на той час нитками, а й вовною, срібними та золотими нитками, металевими блискітками, в обробці сорочок переважали зооморфічні теми. Використовували здебільшого для прикраси одягу чорні та червоні кольори і на Закарпатті. Цьому регіону також характерні геометричні орнаменти на вишиванках, в основному зигзаги і стилізовані хрести. Не меншою популярністю користувалися багатобарвні поєднання з зеленим і жовтим, акуратні білі візерунки.
Але не тільки квітами і тематикою вишивки відзначаються вишиванки історичних регіонів України, а також кроєм самих сорочок і блуз. Коміри, манжети, розрізи, рукави - кожна деталь була особливою і по-різному прикрашалася або залишалася незайманою візерунками талановитих рукодільниць. Також відрізнялися фасони одягу, спосіб носіння та комплектація нарядів, різний крій і пошиття. Окремо варто згадати весільні вишиванки - за традицією наречена сама повинна вишити сорочки собі і нареченому, по копіткій та акуратній роботі можна було судити, наскільки дівчина терпляча і працьовита. Весільні сорочки та рушники ( «рушники») були хранителями сімейного благополуччя і миру.
Вишиванки з великими труднощами перекочували в 21-е століття. У 20-му столітті, коли Україна була Соціалістичною Республікою, вважалося, що вишиті сорочки і блузи ручної роботи носять тільки селяни, або надягали на свята в родинах української інтелігенції. Лише знайшовши Незалежність, український народ знову зміг самоствердитися, а для самовираження вишиванка підійшла, як ніщо інше. Зберігши свою автентичність, культурне значення і символізм, українські вишиванки зайняли своє почесне місце, органічно поєднуючись з іншими частинами гардероба, як повсякденного, так і святкового. Міцно вплітаючись корінням історії та української духовності, вишиванка ідентифікується сучасниками як частина їх самих і невід'ємним атрибутом народу.
Великий вибір стильних вишиванок в інтернет магазині "Квітуча вишиванка"
Стильні, красиві, традиційні та ексклюзивні вишиванки тепер доступні кожному. Все більше і більше людей віддають перевагу одягу з етнічними елементами, підкреслюючи свою індивідуальність, вибираючи мотиви з величезної колекції орнаментів. У нашому інтернет магазині Ви можете вибрати вишиванку практично будь-якого фасону і кольору, а ціна вас точно порадує. Адже в наш час рідко надається можливість купити шедевр ручної чи машинної роботи абсолютно недорого. І не тільки вишиті чоловічі і жіночі сорочки, дитячі вишиванки, а й вишиті плаття, костюми та багато іншого завжди є в наявності. Доставка з нашого інтернет магазину виконується в Київ, Одесу, Харків, Львів, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Суми, Миколаїв, Черкаси і в інші міста по всій території України.
Будьте в тренді, носіть красиві і сучасні вишиванки і радуйте оточуючих своїм неповторним луком!
- Безумовним хітом останніх років стала українська вишиванка.
- Сьогодні одяг з українською національною символікою і колоритом користується особливою популярністю не тільки в Україні.